Zaujímavosti

Cestovné doklady

Pred každou cestou si skontrolujte platnosť Vašeho cestovného dokladu: občianskeho preukazu alebo pasu. Dieťa do 5 rokov môže byť zapísané v pase rodiča, dieťa od 5 rokov musí mať vlastný pas. Platnosť pasu je vo väčšine prípadov nutná minimálne šesť mesiacov po návrate z krajiny.
Pri každej krajine sa informujte, či sa k nej viaže aj vízová povinnosť.
Pri vstupe do SAE nesmie mať klient v pase izraelské razítko, v takomto prípade mu nemusia udeliť  vstupné vízum.

Počasie

Pri vycestovaní do exotických krajín v oblasti Severnej a Strednej Ameriky odporúčame termíny od októbra až do apríla. V letných mesiacoch od mája až do septembra  je teplo a sucho, ale je to obdobie hurikánov. Naopak, od októbra začína obdobie dažďov, no sú to len veľmi krátke prehánky, mnohé netrvajú viac než 5 min. Podnebie je veľmi priaznivé počas celého roka.  Pre oblasť Indonézie je typické  monzúnové obdobie najmä v rozmedzí od októbra do mája.

Cesta do USA

Cestovanie v rámci bezvízového styku Visa Waiver Program (VWP) .
Cestujúci  do USA  za účelom turistiky alebo pracovnej cesty (B-1/B-2 víza) na menej ako 90 dní sú opravnení cestovať  bez víz,  v rámci bezvízového programu - Visa Waiver Program. Cestujúci do USA bez víz sú povinní mať schválenú cestovnú autorizáciu ESTA (Electronic System for Travel Authorization) pred tým, ako vstúpia na ľod alebo na palubu lietadlo do USA. Pre viac informácií si pozrite naledujúcu linku: https://esta.cbp.dhs.gov/esta/
Aké typy víz sú dostupné?
Neprisťahovaletské víza
Neprisťahovaletské víza (NIV) sú určené pre medzinárodných cestujúcich do USA za účelom krátkodobého pobytu. Medzinárodní cestujúci cestujú do USA za rôznymi účelmi ako sú turistika, štúdium, biznis, lekárske vyšetrenie a krátkodobá práca.
Prisťahovalecké víza
Prisťahovalecké vízum je povinné pre každého kto plánuje vstúpiť do USA za účelom permanetného pobytu, bez ohľadu na to či si táto osoba plánuje hľadať prácu v USA alebo nie.
Hodiny pre podanie žiadosti:
Iba vytvorením časenky Otázky verejnosti: Najlepšie je kontaktovať oddelenie neprisťahovaleckých víz prostredníctvom e-mailu consulbratislava@state.gov. Oddelenie prisťahovaleckých víz tiež e-mailom bratislavaiv@state.gov. Váš e-mail bude zodpovedaný v priebehu dvoch pracovných dní. Telefonické otázky: Od 14:00 do 16:00 utorky a štvrtky, okrem slovenských a amerických štátnych sviatkov. Telefonické otázky nebudú odpovedané mimo týchto hodín, pretože zamestanci vízového oddelenia budú zaneprázdnení vízovými pohovormi.
Kontaktné informácie: Poštová adresa: U.S. Embassy, P.O.Box 309, 814 99 Bratislava, Slovakia E-mail: consulbratislava@state.gov,
pre IV žiadosti: bratislavaiv@state.gov Tel: +421 2 5443 0861+421 2 5443 0861 Fax: +421 2 5441 8861
Miesto: Konzulát sa nachádza na Hviezdoslavovom námestí č.4, Bratislava.
Je to priľahlá budova k hlavnej budove ambasády, medzi Českou ambasádou a hotelom Carlton. Poloha na mape.

Info k odletu:

Kedy mám byť na letisku a na čo nemám zabudnúť:
Ideálny čas na dostavenie sa na letisko sú 2 hodiny pred odletom. Pri priamych zaoceánskych odletoch z Viedne odporúčame 3 hodiny, pretože sú prevádzkované kapacitne väčšími typmi lietadiel. Na vybavenie je potrebné predložit platnú letenku, prípadne potvrdenie o vystavení elektronickej letenky, cestovný doklad (cestovný pas, občiansky preukaz) a ak ho cieľová krajina vyžaduje, aj vízum. Po predložení týchto dokladov bude cestujúcemu vystavená palubná vstupenka. Pokiaľ sa cestujúci nedostaví včas k odletu, môže sa stať, že ak je linka preknihovaná, čo znamená, že je predaných viac miest v lietadle ako je k dispozícii, nebude cestujúci na let zaregistrovaný. V takomto prípade by mu mala letecká spoločnosť ponúknuť čo najbližšie dostupné letecké spojenie do zvolenej destinácie. Uprednostnení sú cestujúci s drahšími letenkami.

Povolená batožina:
Pokiaľ cestujete v ekonomickej prepravnej triede máte obyčajne nárok na bezplatné prepravenie jedného kusa batožiny o váhe max. 20 kg, u niektorých spol. 23 kg, pokiaľ cestujete v „business“ triede, povolená váha batožiny je max. 30 kg. Cestujúci do Severnej Ameriky (USA, Kanada a Mexiko) majú povolený bezplatný limit 2 kusy batožiny, pričom váha každého nesmie prekročiť 32 kg. V poslednom čase však dochádza aj tu k zmenám a u viacerých leteckých spoločností sa mení limit na Severnú Ameriku na 2 x 23 kg. Odporúčame radšej informovať sa priamo u predajcu leteniek. Okrem tejto batožiny má každý cestujúci nárok na bezplatné prepravenie príručnej batožiny, ktorej váha sa líši u leteckých spoločností, nemala by však prekračovať váhu 5-7 kg a súčet hrúbky, výšky a šírky by nemal byť väčší ako 115 cm. Z bezpečnostných dôvodov je zakázané mať v batožine, ktorá ide do podpalubia: zápalky, zapaľovače, nádoby so stlačeným vzduchom - spreje, deodoranty atď., výbušniny, zábavnú pyrotechniku, chemické látky obsahujúce žieraviny. Príručná batožina nesmie obsahovať: zbrane, hračky alebo napodobeniny zbraní, prak, domáce príbory, nože, nože na otváranie listov, žiletky, remeselnícke náradie, šípky, nožnice všetkých druhov a veľkostí, vývrtky, injekčné striekačky, ihly na pletenie, športové palice, tága - biliardové alebo gulečníkové, pilníky na nechty – manikúra. Zápalky, zapaľovač – môže mať cestujúci len u seba. Po splnení podmienok bude batožina vybavená až do konečnej destinácie, pokiaľ sa jedná u toho istého dopravcu, resp. dopravcov z tej istej leteckej aliancie. U ciest do USA a Kanady je batožina vybavená len do prvého príletového miesta, kde si musí klient batožinu vyzdvihnúť, prejsť imigračnou kontrolou a znovu si ju podať na náväzný let.

Čo je to elektronická letenka (electronic ticket alebo tzv. etix)?
Veľká väčšina leteckých spoločností nahrádila klasickú „papierovú“ letenku elektronickou letenkou. Okrem ekonomických úspor prináša elektronická letenka ďalšie výhody. Cestujúci od nás dostane potvrdenie o jej vystavení – "passenger receipt", na ktorom sú informácie pre klienta o lete. Všetky ďalšie potrebné údaje sú uložené v rezervačnom systéme. Klient tým získava nasledovné výhody: - elektronickú letenku nie je možné stratiť a klient sa takto pri strate vyhýba zbytočným poplatkom za vystavenie duplikátu. - jednoduchšie a rýchlejšie odbavenie na letisku - klient predloží len cestovný pas alebo občiansky preukaz. - jednoduchá možnosť zmeny letenky - rýchle doručenie elektronickej letenky do pár minút mailom, faxom, prípadne si ju klient môže vytlačiť z internetu sám

Kde nájdem podrobnejšie informácie o mojom lete?
Podrobnejšie informácie o dĺžke trvania letu, type lietadla, ktorým letíte, občerstvení na palube, príletových odletových termináloch na letiskách nájdete na internetovej stránke www.viewtrip.com, kde zadáte Váš rezervačný kód, ktorý sme Vám zaslali a Vaše priezvisko. Následne sa Vám zobrazia všetky dôležité informácie o lete, ako aj iné informácie, ktoré Vám pomôžu lepšie sa pripraviť na cestu. Bezpečnostné opatrenia EÚ pre prepravu príručnej batožiny. S účinnosťou od 06. novembra 2006 sa pre všetky odlety (vrátane tranzitných letov) z členských štátov EÚ, Islandu, Nórska a Švajčiarska zavádzajú nasledovné bezpečnostné opatrenia týkajúce sa prepravy predmetov na palube lietadla: - na palube lietadla môžu cestujúci prepravovať tekutiny v samostatných obaloch s objemom max. 100 ml (resp. objemový ekvivalent). Všetky obaly je nutné vložiť do priehľadného opakovateľne uzatvárateľného plastového vrecka, ktorého objem nie je väčší ako 1 l. Za tekutiny sa mimo iné považujú napr. aj gély, pasty, zmesi tekutina/pevná látka a obsah nádob pod tlakom, ako sú napríklad zubné pasty, gély na vlasy, nápoje, polievky, sirupy, voňavky, peny na holenie, aerosóly a všetky ostatné predmety podobnej konzistencie - výnimka sa môže udeliť ak je tekutina určená na použitie počas cesty a je nutná zo zdravotných dôvodov alebo z dôvodov osobitných požiadaviek na stravovanie vrátane dojčenskej výživy Počas bezpečnostnej kontroly budú nasledovné súčasti batožiny prehliadané separátne: - samostatné obaly s tekutým obsahom s objemom max. 100 ml - notebooky a iná elektronika (mp3 prehrávače, mobilné telefóny atď.) - bundy a kabáty - všetky predmety zakúpené na palube lietadla a v priestoroch letiska Predmety zakúpené na palube lietadla a v priestore letiska je nutné transportovať v uzavretom plastovom vrecku označenom dátumom a číslom letu (pre pasažierov Austrian Airlines zabezpečí posádka letu). V prípade, že je nevyhnutné prepravovať tekutiny v batožine odovzdanej pri registrácii na let, tzv. „zacheckovanej batožiny“, je potrebné ich zabezpečiť proti prípadnému poškodeniu obalov. Letecká spoločnosť nepreberá žiadnu zodpovednosť v prípade poškodenia obalov tekutín prepravovaných v zacheckovanej batožine, ani z toho vzniknutých škôd. Na určitých smerovaniach či v určitých krajinách je možné ešte striktnejšie obmedzenie prepravy predmetov v príručnej batožine.

Bratislava

17:48

Streda
29.05. 2024
New York

11:48

Streda
29.05. 2024
Londýn

16:48

Streda
29.05. 2024
Bezplatna inzercia zdarma | Pracovne ponuky v zahranici | Praca a brigady v zahranici | Volne pracovne miesta v zahranici | Praca a brigady v zahranici | Personalny leasing | Pracovna agentura bratislava | Ponuka prace v rakusku | Praca a brigady v zahranici | Praca a brigady v zahranici | Brigady a brigada v zahranici | Brigada na leto v zahranici | Letne brigady v zahranici | Modelingova agentura bratislava | Dovolenka last minute | Dovolenka a ubytovanie v chorvatsku | Lacne letenky online | Najlacnejsie letenky online | Bezlepkova pizza bratislava | Inzercia Praca | Praca a brigady v zahranici | Dovolenky last minute | Dovolenky a zajazdy online | Lacne letenky pre firmy | Ponuka prace v rakusku | Donaska pizze a jedla bratislava | Tvorba web stranok bratislava